Australan Mark Webber vyhrál Velkou cenu Španělska v Barceloně

f1-webber-spain-2010

Australský pilot Mark Webber s vozem stáje Red Bull zvítězil s velkou převahou v pátém závodě světového šampionátu automobilů formule 1, jímž byla Velká cena Španělska v Barceloně. Druhý byl Španěl Fernando Alonso na Ferrari a třetí dojel další pilot stáje Red Bull Sebastian Vettel.

Před startem Velké ceny Španělska bylo nad okruhem Circuit de Catalunya vrtkavé počasí hrozící dešťovou přeháňkou, ale celé závodní pole vyjelo na suchých pneumatikách. Přestože byl ostrý start poněkud dramatický, tak se nakonec obešel zcela bez kolize. Na trať nevyjel jen Fin Heikki Kovalainem, který startoval z boxů, ale prakticky se z nich ani neodlepil a vzdal. Vítěz kvalifikace Australan Mark Webber sice na startu trochu zaváhal, jeho stájový kolega v týmu Red Bull Němec Sebastian Vettel vyrazil razantněji, ale Webber první pozici udržel a už na ni nikoho nepustil. Hned ve druhém okruhu zajel nejrychlejší kolo. Do něj se už nepodíval Brazilec Senna s vozem týmu Hispania Racing, který udělal jezdeckou chybu, vyjel mimo trať a závod pro něj skončil.

Pořadí na bodovaných pozicích zhruba deset kol kopírovalo výsledky kvalifikace, takže vedly vozy stáje Red Bull a Webber byl těsně následovaný Vettelem, za nimi se držel Brit Lewis Hamilton na McLarenu před Španělem Fernadem Alonsem na Ferrari, na pátého Brita Jensona Buttona se lepil Němec Michael Schumacher na Mercedesu GP, zhruba sekundu za ním byl Brazilec Felipe Massa na Ferrari. Poněkud překvapivě se na osmé příčce držel Němec Adrian Sutil na monopostu stáje Force India.

Změny v pořadí odstartovaly první zastávky v boxech zhruba od 14. kola, kdy začali přezouvat Schumacher, Massa a Petrov. Přišly chvíle pro velké zkušenosti sedminásobného mistra světa. Schumacher využil Buttonovy zastávky, zavěsil se těsně za něj a v zatáčkách se pustil do boje, i když měl pomalejší auto. V 17. kole Buttona předjel, na rovinkách se sice před ním držel s velkým úsilím, ale v zatáčkách získával. Ve stejném kole ztratil druhou pozici Sebastian Vettel. Mechanici Red Bullu se při zastávce v boxech právě nevyznamenali a Hamilton šel na druhé místo. Mark Webber však zrychloval, ve 30. okruhu už měl na Hamiltona náskok 11 sekund, do té doby zajel čtyřikrát nejrychlejší kolo.

Zkušeným jezdcům působil na trati problémy Ind Čandhok. Byl o kolo zpět, při předjíždění ve 25. kole si o jeho vůz poškodil přední křídlo Massa, ve 30. kole měl kolizi se Španělem Alguersarim na voze Toro Rosso a ve 31. kole vzdal. Stáj Hispania Racing byla tím pádem celá ze hry. Alguersari však na souboj s Čandhokem doplatil trestem - musel projet boxovou uličkou a zařadil se na 11. místo.

Po 45. kole bylo jasné, že se startovní pole rozpadlo a zdálo se, že závod je prakticky rozhodnut. Webber už měl na Hamiltona náskok 14 sekund, na Vettela 16 a na Alonsa více než 20 sekund. Za touto čtveřicí zela třicetisekundová propast, za níž spolu bojovali pátý Schumacher, šestý Button a sedmý Massa. Michael Schumacher dokazoval, že se v pátém závodě letošního seriálu mistrovství světa formule 1 vrací po tříleté přestávce do své staré formy. S pomalejším vozem stále držel pátou pozici především díky precizní technické jízdě. Zato jeho stájový kolega Němec Nico Rosberg jel smutný závod. Jeho Mercedes byl pomalý a zhruba dvacet kol před koncem stále bojoval se svým krajanem Hülkenbergem o 15. místo. Oba byli o kolo zpět.

Závod však ještě nečekaně gradoval. V 55. kole udělal Vettel chybu, vyjel z trati, poškodil si ve štěrku pneumatiky, musel do boxů, ale stačil se vrátit na 4. místě. Jel přesto jako o život a nakonec se na něj usmálo štěstí v podobě tragédie Lewise Hamiltona. V 64. kole Hamiltonovi, který si jel bezpečně pro druhou pozici, praskla pravá přední pneumatika, skončil mimo trať s utrženým kolem.

Webber vyhrál svou třetí Velkou cenu v kariéře a stáj Red Bull měla podruhé v této sezoně oba jezdce na stupních vítězů. Michael Schumacher zajel své nejlepší umístění po své comebacku.

Velká cena Španělska - 5. závod MS, Barcelona, 307,104 km, 66. kol : 1. Webber (Austr./Red Bull-Renault) 1:35:44,101, 2. Alonso (Šp./Ferrari) +24,065, 3. Vettel (Něm./Red Bull-Renault) +51,338, 4. M. Schumacher (Něm./Mercedes GP) +1:02,195, 5. Button (Brit./McLaren-Mercedes) +1:03,728, 6. Massa (Braz./Ferrari) +1:05,767, 7. Sutil (Něm./Force India-Mercedes) +1:12,941, 8. Kubica (Pol./Renault) 1:13,677, 9. Barrichello (Braz./Williams-Cosworth) -1 kolo, 10. Alguersuari (Šp./Toro Rosso-Ferrari) -1 kolo, 11. Petrov (Rus./Renault) -1 kolo, 12. Kobajaši (Jap./Sauber) -1 kolo, 13. Rosberg (Něm./Mercedes) -1 kolo, 14. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -2 kola, 15. Liuzzi (It./Force India-Mercedes) -2 kola, 16. Hülkenberg (Něm./Williams-Cosworth) -2 kola, 17. Trulli (It./Lotus-Cosworth) -3. kola, 18. Glock (Něm./Virgin-Cosworth) -3 kola, 19. Di Grassi (Braz./Virgin-Cosworth) -4 kola.

Neklasifikováni: Buemi (Švýc./Toro Rosso-Ferrari) 43 kol, Čandhok (Indie/HRT-Cosworth) 28 kol, De la Rosa (It./Sauber) 19 kol, Senna (Braz./HRT-Cosworth) 1 kolo, Kovalainen (Fin./Lotus-Cosworth) 1 kolo.

Celkové pořadí MS jezdců po pěti závodech: 1. Button 70 bodů, 2. Alonso 67, 3. Vettel 60, 4. Webber 53, 5. Rosberg 50, 6. Massa 49, 7. Hamilton 49, 8. Kubica 44, 9. M. Schumacher 22, 10. Sutil 16, 11. Liuzzi 8, 12. Barrichello 7, 13. Petrov 6, 14. Alguersuari 3, 15. Hülkenberg 1.

Pohár konstruktérů po pěti závodech: 1. McLaren-Mercedes 119 bodů, 2. Ferrari 116, 3. Red Bull-Renault 113, 4. Mercedes GP 72, 5. Renault 50, 6. Force India-Mercedes 24, 7. Williams-Cosworth 8, 8. Toro Rosso-Ferrari 3.

Zdroj: BARCELONA (MEDIAFAX)