Předčasně ukončenou GP Malajsie vyhrál Button

GP Malaysie 2009 Jenson Button ze stáje Brawn GP vyhrál i druhou Velkou cenu vozů formule jedna v letošní sezoně. Závod v Malajsii byl dnes kvůli silnému dešti předčasně ukončen 24 kol před cílem. Další místa za vítězem obsadili Němci Nick Heidfeld z týmu BMW-Sauber a Timo Glock s toyotou.

Piloti dostali za své umístění poloviční počet bodů, neboť neodjeli 75 procent plánovaných kol. Button tak vede průběžné pořadí mistrovství světa s 15 body.

Začalo se přitom na zcela suché trati. Vítězi kvalifikace Jensonu Buttonovi se na ní nepovedl start, po němž se propadl až na čtvrté místo, do čela se naopak ze čtvrté startovní pozice dostal Nico Rosberg s williamsem.

Ten pak dlouho neohroženě kroužil před soupeři, všichni však s napětím sledovali spíše zataženou oblohu, která každou chvíli hrozila průtrží mračen.

Změnu přinesly až první zastávky v boxech, po nichž se Button objevil na prvním místě před Rosbergem a Jarnem Trullim. Krátce nato se ale na okruh opravdu snesly první dešťové kapky a piloti houfně zamířili měnit pneumatiky.

Příliš nedočkavý byl v tomto směru předloňský mistr světa Kimi Räikkönen, který mokrou variantu zvolil moc brzo a pak si ve vysílačce kolegům z týmu postěžoval, že pneumatiky po pár kolech na suché trati zničil.

Pak už ale vody na trati valem přibývalo, vozy za sebou nechávaly neprůhlednou dešťovou clonu a v 31. z 56 kol vyjel na trať safety car. Krátce nato nechala jury vyvěsit červené vlajky a závod byl přerušen. V tu chvíli Button vedl před Heidfeldem a Glockem.

Sami jezdci už pokračovat nechtěli, protože pršet sice přestávalo, ale blížil se pro změnu soumrak. Přesto se dál čekalo na verdikt. Až po 45 minutách od zastavení závodu komisaři rozhodli, že se už pokračovat nebude a výsledky platí.

Příští Velká cena se uskuteční 19. dubna v Šanghaji. O pět dnů dříve se bude Mezinárodní automobilová federace FIA zabývat protestem proti výsledkům stájí Brawn GP, Williams a Toyota.

Soupeři je obvinili, že používají větší zadní difuzor, než povolují pravidla.