Stáje F1 se nedohodly s FIA a chystají vlastní seriál závodů

8-tymu-se-nezucastni-f1-2010Osm stájí formule 1 odmítlo přistoupit na změny pravidel, které chce Mezinárodní automobilová federace (FIA) zavést v příští sezoně mistrovství světa. V prohlášení to uvedla Asociace stájí formule 1 (FOTA) s tím, že Ferrari, McLaren, Renault, Toyota, BMW Sauber, Brawn GP, Red Bull a Toro Rosso už začaly s přípravou vlastního seriálu závodů.

"Je naprosto jasné, že týmy nemohou dále ohrožovat základní hodnoty sportu a proto odmítly přistoupit na podmínky FIA," citovala prohlášení FOTA agentura Reuters. "Nemáme proto jinou možnost než začít s přípravou vlastní série, která bude tyto hodnoty symbolizovat. V našich závodech závodů budou nejlepší jezdci, hvězdy, značky a společnosti spojené s historií nejkvalitnějšího motorsportu," dodala asociace.

Pokud osmička stájí skutečně šampionát opustí, ze stávajících týmů v něm zbudou pouze Williams a Force India, které se do nové sezony přihlásily bezpodmínečně. Jistými účastníky jsou také tři nováčci Campos, USF1 a Manor. FIA se už navíc dříve nechala slyšet, že pokud se nedohodne s FOTA, nahradí rebelující týmy dalšími nováčky.

Stájím Ferrari, Red Bull a Toro Rosso navíc podle Reuters hrozí soud, protože mají platné smlouvy s FIA na účast v příštím ročníku mistrovství světa. FIA ani promotér formule 1 Bernie Ecclestone se však zatím k prohlášení FOTA nevyjádřili.

FOTA vedla s FIA spor kvůli novým pravidlům již delší dobu a dnes mělo padnout rozhodnutí. Stájím se nelíbil zejména volitelný rozpočtový strop ve výši 40 milionů liber. Ten měl přilákat do formule nové týmy, protože kdo na něj přistoupí, bude mít oproti ostatním výhody v technologické oblasti. Stáje sice v týdnu přišly s návrhem na kontrolované hospodaření, na to však FIA odmítla přistoupit.

 

Reklama

Reklama

Náš tip

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 13 

Statistiky

Členové : 6759
Obsah : 220

Komentáře


Poslední novinky

Nejčtenější

Pohár konstruktérů 2009

Pos Team Points
View full table