Sebastian Vettel vitězem Velké ceny Itálie

VC Itálie vyhrál Vettel

Něměcký jezdec Sebastien Vettel Germany's Sebastian Vettel zcela ohromil svých skvělým výkonem v dnešní Velké ceně Itálie na okruhu v Monze. Na mokré dráze dosloval kraloval a nikdo mu nestačil ani v kvalifikaci ani v závodu. Stal se nejmladším vítězným jezdcem Formule 1, když ve věku 21 let vyhrál pro svou stáj Toro Rosso na domácí půdě týmu zlatou medaili a dojel jako první Grand Prix Itálie.

Vettel je také nejmladším jezdcem, který startoval na Grad Prix z první pozice. Při dnešním deštivém závodě mu doslova pršelo štěstí, mokrou trať zvládl mnohem lépe než jeho slavní soupeři a díky tomu si nakonec mohl vychutnat stupně vítězů. "Bylo to mnohem lepší, než si člověk představuje ve svých snech," řekl po dojezdu do cíle.

Bylo to ohromující vítězství nejmenší stáje, která bývala dříve ještě pod jménem Mirandi notoricky neúspěšná.

Druhou příčku získanou v kvalifikaci udržel Heikki Kovalainen z týmu McLaren. Vydařenou strategii předvedl Robert Kubica z týmu BMW-Sauberu a dojel si tak pro třetí místo.

Za McLaren jedoucí šampion Lewis Hamilton, který startoval z 15 pozice, na kterou se dostal díky prohranému vabanku s počasím během kvalifikace, udržel svou pozici v čele šampionátu díky jedinému bodu získanému skvělím výkonem. Postupně se probojovával z 15 místa kupředu a byl na vodě jasně nejrychlejší, v polovině závodu, ale přestalo pršte, trať začala osychat a strategie jedné zastávky v boxech tak nevyšla. Musel nakonec zajet do boxů přezout na pneumatiky do mírnějších podmínek a ztratil tak možné druhé nebo třetí místo v závodě.

Brazilský jezdec Felipe Massa, jedoucí za stáj Ferrari a Hamiltonův hlavní rival nedokázal využít svou lepší startovní pozici 9 míst před Britem a dojel v tomto mokrém závodě šestý.

Před zbývajícími 4mi závody vede šampionát Hamilton se 78 body, za ním je Massa se 77 a třetím je Robert Kubica s 64 body.

"Je to úžasné, nemohu tomu uvěřit. Radostí nemám slov, " řekl Vettel přes rádio ve chvíli mu mávala cílová vlajka 12,5 sekundy před McLarenem Heikkiho Kovalainena.

"Je to nejlepší den mého života. Tyhle obrazy a emoce nikdy nezapomenu,"   dodal později.